Analityka internetowa – kiedy i dlaczego warto z niej korzystać?
Analiza pozwala również zorientować się, jakie kanały marketingowe są aktualnie najbardziej skuteczne, jak poprawić współczynnik konwersji na stronie oraz funkcjonowanie strony, poprzez wyeliminowanie nieskutecznych kampanii reklamowych i wdrożenie nowych.
Google Analytics, czyli internetowe narzędzie do badania statystyk serwisów internetowych, pozwala optymalizować ścieżkę zakupową i wdrażać skuteczniejsze metody reklamy. Te z kolei można uzyskać za sprawą Google Ads, czyli systemowi reklamowemu, który pozwala na przykład na wyświetlanie sponsorowanych linków. Narzędzia te cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na swoją funkcjonalność i efektywność.
Dzięki szczegółowej analizie można na bieżąco gromadzić dane, które przekładają się na realną poprawę marketingu w firmie, rozwój firmy i przyciąganie użytkowników, którzy nie trafiają na stronę przypadkiem, ale w związku z zamiarem skorzystania z jej usług. Analityka internetowa stanowi więc inwestycję w bezcenne informacje, które można z powodzeniem wykorzystać, aby zapewnić sobie większe zyski, prestiż, popularność i możliwość reagowania na potrzeby klientów.
Jakość kontra ilość w analityce internetowej
Analitykę internetową można podzielić w zależności od tego, po co są prowadzone wszelkie działania analityczne. Główny podział obejmuje w tym wypadku analitykę ilościową oraz jakościową. Ta pierwsza oznacza proces prowadzący do określenia i charakteryzowania użytkowników odwiedzających daną stronę internetową. Pozwala na uporządkowanie wiedzy na ich temat, a tym samym sprawia, że przedsiębiorcy mogą z powodzeniem dostosowywać swoje usługi do ich potrzeb.
Ten rodzaj analityki wymaga określenia wieku, płci, zainteresowań oraz obszaru zamieszkania użytkowników, a także stron docelowych oraz słów bądź fraz kluczowych, które doprowadziły ich na tę stronę. Jak widać, ten rodzaj analityki pozwala dość precyzyjnie określić target i stanowi źródło bardzo cennej wiedzy, którą można skutecznie wykorzystać w kolejnych kampaniach reklamowych czy też codziennym funkcjonowaniu firmy. Drugi rodzaj analityki to tak zwana analityka jakościowa, która jest bardzo pomocna w ustalaniu schematu powiązań między poszczególnymi osobami odwiedzającymi daną stronę internetową.
Przeprowadzane są wówczas badania użyteczności, ankiety internetowe oraz testy A/B. Działania te pozwalają na uzyskanie informacji, które pomagają znacznie efektywniej realizować strategię marketingową, a to klucz do sukcesu w branży e-commerce i nie tylko. Dzięki nim można utrzymywać stały zasięg w grupie docelowej, a więc nieustannie trafiać do klientów i sukcesywnie poszerzać ich bazę. Trudno dziś wyobrazić sobie efektywne działanie stron internetowych bez tego rodzaju procesów.
Google Analytics – podstawowe narzędzie analityczne
Narzędzia analityczne są wybierane w zależności od celu, który firma chce osiągnąć w kontakcie z klientem. W dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych i najefektywniejszych z nich jest Google Analytics, czyli narzędzie służące do analizy statystyk serwisów udostępnionych przez firmę Google. Narzędzie to gwarantuje prowadzenie analiz w czasie rzeczywistym oraz dostęp do danych z ostatnich dwóch lat. Dzięki temu porównanie tendencji i ruchów użytkowników strony jest klarowne; można je porównywać, wyciągać na ich podstawie wnioski i usprawniać funkcjonowanie własnej firmy.
Google Analytics pozwala śledzić nie tylko ruchy użytkowników strony, ale również cele, konwersje, zdarzenia oraz przychody z poszczególnych kanałów. Narzędzie bazuje na kodzie śledzącym i udostępnia metryki służące do analizowania danych, liczbę odwiedzin użytkowników, które doprowadziły do konwersji, oraz liczbę nowych i powracających użytkowników. Dzięki niemu można również poznać liczbę odsłon poszczególnych zakładek oraz sekcji strony, a tym samym dowiedzieć się, które z usług lub produktów cieszą się największym zainteresowaniem.
Google Analytics pozwala skutecznie ocenić, czy wszelkie działania promocyjne firmy przekładają się na realizację założonych celów. A jeśli nie, to umożliwia wyciągnięcie stosownych wniosków i zmienienie strategii. Celami w tym wypadku są nie tylko sprzedaż poszczególnych produktów, ale również przechodzenie do zakładki z danymi kontaktowymi, określonych podstron czy też pobieranie dostępnych materiałów lub zapisanie się do newslettera.
Wdrożenie analityki internetowej za pomocą Google Tag Managera
Google Tag Manager to zaawansowany system zarządzania tagami, który umożliwia bardzo sprawne i nieskomplikowane aktualizowanie kodów śledzenia oraz powiązanych fragmentów kodów w aplikacjach mobilnych, a także na stronach internetowych. Z jego pomocą można śledzić działania użytkowników odwiedzających daną witrynę internetową. Stosowanie Google Tag Managera pomaga optymalizować działania analityczne bez skryptów i narzędzi zainstalowanych bezpośrednio na stronie, co często prowadzi do spowolnienia jej wczytywania.
Dzięki niemu można w łatwy sposób zarządzać skryptami, a więc usuwać, dodawać czy też modyfikować wdrożone kody pochodzące na przykład z Google Analytics. Najważniejszymi funkcjami Google Tag Managera są wdrażanie oraz kompleksowa obsługa Google Analytics, instalacja tagów Google Ads, weryfikacja Google Search Console, instalacja informacji o plikach cookie, wdrożenie piksela Facebooka, a także wdrożenie wszelkich niezbędnych narzędzi analitycznych, które usprawniają marketing. Dzięki GTM możliwe jest prowadzenie bardzo rozbudowanej analityki bazującej na najróżniejszych programach, a tym samym pozyskiwanie ogromnej ilości cennych informacji.
Ogromnym plusem GTM jest zaś fakt, że program ten nie obciąża dodatkowo witryny internetowej kodami śledzącymi. W rezultacie użytkownicy mogą liczyć nie tylko na możliwość zaoszczędzenia czasu, ale i pieniędzy. Wszystko to jednak sprowadza się przede wszystkim do poznania ruchów użytkowników strony internetowej i wdrażania rozwiązań, które zapewnią stronie jeszcze większą efektywność.
Analityka internetowa i jej znaczenie kluczem do poprawy efektywności marketingu
Analityka internetowa jest wyjątkowo cennym wsparciem w podejmowaniu najważniejszych decyzji biznesowych i dotyczy to wszystkich bez wyjątku branż. Dopiero na podstawie zebranych danych, można zorientować się, jakie są potrzeby klientów, jakie reklamy działają, a jakie z kolei nie przynoszą żadnych korzyści. Dzięki niej ryzyko związane z prowadzeniem działalności jest znacznie mniejsze, ponieważ dział marketingowy jest w stanie analizować zebrane informacje i dostosowywać stronę do aktualnych potrzeb grupy docelowej. Tym samy właściciele firmy są w stanie dopasowywać funkcjonowanie firmy do panujących aktualnie trendów, ale przede wszystkim do oczekiwań osób, które różnymi kanałami docierają na ich stronę internetową.
Wnikliwa analiza twardych faktów pozwala weryfikować oczekiwania klientów, ale też kontrolować ruch i zachowania użytkowników na stronie internetowej, zwiększać sprzedaż oferowanych produktów i usług, optymalizować współczynnik konwersji czy oceniać efektywność podejmowanych na bieżąco działań w czasie rzeczywistym. O ile podejmowanie decyzji marketingowych w oparciu o własne przypuszczenia może raz na jakiś czas kończyć się sukcesem, o tyle w tym wypadku szansa na poprawę funkcjonowania firmy jest znacznie większa. Analityka internetowa nie zostawia zbyt dużo obszaru na błędy, za to gwarantuje informacje, które można bardzo dobrze wykorzystać we wszelkich strategiach marketingowych. Często okazuje się więc kluczem do osiągnięcia sukcesu w sieci, a to oznacza również sukces i zyski poza nią.